امروز یکشنبه 09 آذر 1399
faezehdadvar.cloob24.com
0
حتما میدانید که بین اولین روز قاعدگی با اولین روز خونریزی بعدی 28 روز فاصله است البته این عدد تقریبی است و سیکل قاعدگی بین 24 و 31 روز نیز اتفاق می افتد اما در مواردی این نظم بدون دلایل شخصی بهم می ریزد. در این مطلب به چند دلیل از برئز بی نظمی  های قاعدگی می پردازیم.

 1- زیاد ورزش می کنید:

بهتر است بدانید یکی از دلایل عقب افتادن قاعدگی بی تحرکی بدنی و خانه نشینی است اما در عین حال ورزش زیاد  و بی رویه به اضافه ی چربی بدنی کم  نیز باعث بروز نوعی استرس  در بدن می شود به این ترتیب که بدن پیام هایی به مغز می فرستد و درخواست توقف و  ترشح هورمونهای  باروری را می کند  چون  به این نتیجه می رسد  که شما شرایط بدنی  لازم برای تغذیه  بچه را ندارید. البته خوشبختانه به محض اینکه  به فعالیت بدنی سنگین و شدید  را متوقف کنید دوباره وضعیت قاعدگی تان  به حالت اول بر می گردد.

نکته: کمبود خواب نیز می تواند روی سیکل قاعدگی تان تاثیر بگذارد در واقع زمانی که ساعت درونی بدنتان بهم می ریزد هورمونهای تولید مثل نیز دچار اختلال می شوند و بر روی تخمک گذاری  و قاعدگی تاثیر می گذارند.

2 -اضافه وزن دارید:

یکی از نتایج اضافه وزن ترشح زیاد و بیش از اندازه هورمون استروژن است. این سئله نیز باعث بروز بی نظمی  و مشکلات قاعدگی می شود که اغلب بیش از یک هفته  طول می کشد. البته این مشکل همچنین  می تواند باعث افزایش  خطر آندو متریوز و حتی سرطان  رحم یا سرطان  دیواره داخلی  رحم می شود.

3- دارو های هورمونی مصرف می کنید:

تمام دارو های هورمونی مانند قرص های تنظیم کننده تیروئید، وآنتی سیاکوتیک «ضد روان پریشی  که باعث آزاد شدن دو پامین می شوند» با ایجاد اختلالاتی در گیرنده های هورمونی  در سیکل قاعدگی تاثیر منفی می گذارند.

نکته: اگر پریودتان دو و یا سه روز عقب  می افتد جای نگرانی نیست. اما اگر بی نظمی  یک هفته یا بیشتر  طول می کشد به ماما یا  به پزشک زنان مراجعه کنید.

4-به اندازه کافی نمی خوابید :

کمبود خواب نیز می تواند روی سیکل قاعدگی تاثیر بگذارد. در واقع  زمانی  که ساعت درونی بدنتان بهم می ریزد هورمونهای تولید مثل نیز دچار اختلال  می شوند  و روی تخمک گذاری  و قاعدگی تاثیر می گذارد. بهتر است ساعت بیولوژیکی  «داخلی» بدنتان احترام بگذارید و سعی کنید شب خواب منظم  وکافی داشته باشید.                                              با آرزوی سلامتی برای شماعزیزان

                                                                        Dr. faezeh dadvar

تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه